SIK SORULAN SORULAR


SIK SORULAN SORULAR

Rezervasyon Şartları

 

 

Daha iyi hizmet verebilmek hem kendimizi hem de siz değerli müşterilerimizi ortaya çıkacak mağduruiyetlerden korumak adına bize tanınan haklar çerçevesinde hukuka uygun olarak ortaya koyduğumuz rezervasyon şartları ile daha kusursuz yürüyen ve aksamayan bir süreç hedeflenmektedir. Peki nedir bizim Oto Rezervasyon Şartları ve koşullarımız?


Araba Rezervasyonu hususunda en önemli nokta belirlenen zaman dilimine ve şartlara sadık kalmaktır. Bunun değiştirilmek istenmesi durumunda yani; gidiş tarihinin yada dönüş zamanının ertelenmesi, aracın teslim edileceği noktanın değiştirilmesi, size tanınan üç adet sürücü isminin yanına dördüncü yada beşinci bir isim daha eklenmek istenmesi gibi. Bu ve buna benzere daha pek çok konu dolayısıyla sözleşme dışına çıkıldığı taktirde, bu durumlar için önceden belirlenen ve sözleşme içerisinde de yer alan yaptırımlar devreye girer.


Telefon, internet yada mail yolu ile araç kiralamak istediğiniz taktirde ödemenin tamamı yada belli bir kısmı hesaba havale yada mail order yöntemi ile tahsil edilir. Şayet kiralama işlemi bizzat yapıldı ve tahsilat peşin olarak talep edilir. Eğer bu şekilde ödeme yaptıysanız ve daha sonra farklı nedenlerle bu işlemden vazgeçmek zorunda kaldıysanız son 72 saatten önce haber vermeniz durumunda yaşadığımız yada yaşayacağımız maddi kayıplar için belli bir miktar kesinti 72 saatten daha sonra vermeniz durumunda ise bir günlük araba kiralama bedeli kesilerek kalan paranız iade edilir.


Kiralama şartlarının da bulunduğu ve tüm detayların yer aldığı bir kontrat her iki tarafca da imzalanarak süreç kesin hükümlere bağlanır.


Kiraladığınız araç ile aynı gurupta olan bir araç ile sonradan değişim yapma hakkı sunulmuştur, şayet sonradan böyle bir talep ile gelinirse ek ücret yada indirim yoluna gidilmez.


Araçlarımız her türlü bakımları yapılmış, sigorta, kasko gibi full donanım özellikleri ile hizmetinize tahsis edilir. Buna rağmen bir sorun yaşanması durumunda size önceden vereceğimiz irtibat numarasına ulaşarak sorunlarınızın bir an önce çözümü için harekete geçilir.


Eğer rezervasyonu internet sitemiz üzerinden yapıyorsanız “Araç Kiralama, fiyat ve site kullanım şartları” kabul edildikten sonra aktif olur.


Sigorta Kapsamı

 

Firmamızdan kiralanan bütün araçlar sigorta kapsamında olup, her hangi bir kaza yada arıza yaşanması durumunda tüm giderler mevcut sigorta tarafından karşılanır ancak, kapsam dışında olan durumlarda vardır. Sigortanın geçerli olabilmesi için; kazanın alkol yada uyuşturucu gibi nedenlere bağlı olmaması, yasalarımızda belirlenen hız limitinin aşılmış olmaması ve aracın karayolları güzergahının dışında kullanılmaması gerekir. Bu nedenlerle kaza yapılması durumunda sigorta kapsamı ortadan kalkar ve tüm maliyet kiralayan kişiye fatura edilir. Araç kiralanırken kullanacak sürücü isimleri içerisinde yer almayan bir kişinin kazaya karışması yada belirlenenden fazla yük veya amaç dışı kullanılması durumunda da zarar yine aracı kiralayan kişiye aittir.


Zararın sigorta tarafından karşılanması için alkol ve kaza raporunun olay yerinde tutulması, bu raporun en geç 48 saat içerisinde tarafımıza gönderilmesi, araçlarımızı olay yerinde terk edilmemesi olmazsa olmaz öncelikler arasındadır. Ancak hasar miktarı 800 lirayı aşmayacak rakamlarda ise alkol yada polis raporu gerekmeksizin müşteri beyanı yeterli sayılmaktadır. Tam kaza sigortası ve Lastik, cam, far sigortası kapsamında olan tüm araçlarımız ancak bu kurallara uyulması durumunda size ekstra masraf yada sorumluluk yüklemeyecektir.


Araç Kiralama Yaşı ve şartları


Rent A Car hizmetleri; Ekonomik, orta, üst ve lüks olmak üzere dört başlık altında verilmektedir. Yalnız fiyat değil kiralamanın şartları da bu guruplara göre farklılık içermektedir.


Öncelikle konuyu yaş yönünden ele alalım; Renault Clio, Hyundai Era, Volkswagen polo gibi ekonomik sınıfa giren arabalar için kiralama yaşı 21 iken, Volkswagen Jetta, Fıat Lınea, Golf benzeri orta sınıf otomobiller için bu sınır 25 yaşa yükselmektedir. Fort Mondeo, passsat gibi daha yüksek güç ve performansa sahip üst sınıf araçlar için yaş ön koşulu 27 ye yükselirken Mercedes, BMV nin son serilerini kiralayabilmek için 30 yaşını doldurmak gerekmektedir.


İstenen yaşta olmanız sorunun ortadan kalktığı, artık engel kalmadığı anlamına gelmiyor elbette. Yaşın yanı sıra bir de tecrübe ön koşulu aranmaktadır.Buna göre ekonomi sınıfında yer alan otomobillerden her hangi birisi için en az iki, orta sınıf için üç, üst ve lüks otomobil kiralayabilmek için de beş yıllık ehliyet deneyimi aranmaktadır.


Fiat Koşulları


Ekonomik, orta, üst ve lüks araç sınıfı olmak üzere dört farklı kategoride verdiğimiz Rent A Car hizmetleri ile başta İstanbul olmak üzere yurdumuzun her köşesine Araba Kiralama hizmeti götürüyoruz. Talep edilen aracın sınıfına, gidilecek mesafeye ve kiralama süresine göre hem koşullar hem de fiyat miktarı değişiklik göstermektedir.


Kiralama işlemi bizzat yapılarak ücret hemen ödendiği gibi, telefon yada internet üzerinden online olarak da gerçekleştirilebilmekte, bu durumda da hesaba havale yada mail order yöntemleri kullanılarak ödemeler alınmaktadır. Fiyatlarımıza Muafiyetli Kaza Sigortasından Yararlandırma imkanı dahildir. Sözleşmedeki şartlar çerçevesinde kaza yapılması durumunda tüm gider sigorta şirketi tarafından karşılanır.


Ekonomik, orta ve üst araç guruplarında her hangi bir kilometre sınırlaması bulunmayıp, ödenen miktar dışında ücret talep edilmez ancak lüks sınıfına giren arabalarda bu durum biraz farklıdır ve günlük kilometre kullanımı 220 km ile sınırlandırılmıştır. Bunun dışında gidilen mesafe için km başına ekstra talep edilen ve önceden birimi belirlenen ücret vardır.

 

Bilgilendirme


* Araçlarımız yakıt depoları dolu olarak hizmete verilir, teslim alınırken de aynı doluluk oranını talep eder.


* Otomobili kiralayan ve ödeme yapan kişi dışında yaş ve ehliyet deneyim şartına uyan iki kişinin daha isimleri sözleşmeye yazdırılır ve araçları onların da kullanılabilmesinin önü açılır. Daha fazla kişi ismi yazdırmak isteyen müşterilerimizden bunun için ek ücret talep edilir.


* Önceden yapılmış rezervasyonların iptali durumunda bildirim sürelerine göre yaşanan mağduriyet nedeni ile belli oranlarda kesinti yapıldıktan sonra paranız iade edilir.


* Seçtiğiniz aracı aynı sınıftan bir başka araç ile değiştirmek istediğiniz de şayet rezervasyonlu değil ise ücret talep etmeden bu değişim yapılır.


* Sözleşmede belirtilen tarih ve saatten sonra teslim edilen araçlar için zaman farkı hesaplanarak tutar talep edilir.


* Tam veya muafiyetli kaza sigortalarından yararlanabilmeniz için sözleşmede yer alan kurallara uymalısınız. Aksi taktirde sigorta geçerliliğini yitirmekte, tüm zarar müşterilerden talep edilmektedir.

 

Kaza Anında Yapılması Gereken İşlemler


* Her hangi bir kaza durumunda aracınızı bulunduğu yerden oynatmayınız

* Kaza yaptığınız yere araçları hareket ettirmeden bir kaç açıdan fotoğraflarını çekiniz.

* Hemen bizimle irtibata geçerek, ekibimizin size ulaşmasını sağlayınız.

* Hemen jandarma yada polise haber vererek alkol ve kaza raporları tutturunuz

* Zincirleme, tek taraflı yada çift taraflı kazalarda, tüm araç şoförleri ile karşılıklı kaza tespit tutanağı doldurunuz.

* Kaza tespit tutanaklarında ıslak imza şartı aranmaktadır.

* Kaza tespit tutanağı, alkol, kaza raporunun olmadığı durumlarda, kasko devreden çıkar ve masraflar, karşı taraftan talep edilir.