ARABANIZIN KIŞ BAKIMI NASIL YAPILIR


Arabanızın  Kış Bakımı Nasıl Yapılır

 

Yağmurun, karın ve soğuğun yoğun olduğu kış ayları için araçlarımızın duyduğu bakım oranı çok daha fazladır. Bütün bu süre boyunca sorun yaşamamak, aracımızın her hangi bir aksamına zarar gelmeden bu güven içerisinde tüm bu süreci atlatmak için bakımları tam olmalı, kış aylarına özel öncelikler mutlaka yerine getirilmelidir. Peki nedir bu öncelikler?

 

* Vantilatör kayışı olarak da bilinen ve aracın ömrü ve işleyişi için büyük önem arz eden V kayışı yaz aylarının sıcağında gevşemiştir ve soğukların başlaması ile birlikte bu değişime ayak uyduramayıp sorun çıkartabilir. Bu nedenle kış gelirken ilk yapılması gereken şeyler arasında V kayışının kontrolü gelir

 

* Antfriz Ölçümü; Kış ayları ile müsamma unsurlardan bir tanesi olan, radyatörde bulunan suyun donmasını engelleyrek aracı büyük bir riskten kurtaran antifrizin doğru miktarda olması için ölçüm ve ayarlamaların yapılması önemlidir.

 

* Sileceklerin ayarlanması ve kontrolü; yağmur ve karın yoğun olduğu kış aylarında görüş mesafesi için büyük önem arz eden sileceklerin doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli aksaklık varsa şayet giderilmelidir.

 

* Hem yağmur hem de karda son derece kaygan olan ve kazaya sebebiyet veren yollara tutunacak olan ve felaketlere karşı çıkacak olan lastiklerin diş derinliklerinin bunun için uygun olması şarttır. Bu nedenle lastikler ve hava basıncı kontrol edilerek bu iklimn koşullarına uygun hale getirilmelidir.

 

* Tabi ki soğuktan korunmak ve sımsıcak ortamlarda seyahat etmek için kalorifer bakımının yapılması, varsa aksaklıkların giderilmesi kış gelirken yapılması gereken en öenemli bakımlar arasında yerini almaktadır.