ARAÇ KLİMA BAKIMI


Araç Klima Bakımı

Klima Kompürösör Kayışı Bakımı, klima gazı bakımı ve klima filtre bakımı olarak üç ana başlık altında toplanan ve yaz başlarken yapılan Klima bakımında amaç doğru ve yeterli soğutmanın sağlanmasıdır. Bunda en önemli unsur kayışların gerginlik oranı ve sağlamlığıdır.

 

Bir de klima içinde bulunan ve her zaman tam anlamı ile dolu olması gereken gaz oranı vardır. gazın her zaman dolu olması performans ile doğrudan etkilidir. İçeri verilen havanın ferah ve kokusuz olması, insanlarda olumsuz etki bırakmaması için hava filtresinin sık sık kontrol edilmesi ve belli aralıklarla değiştirilmesi şarttır. yanı şöyle bir toparlayacak olursak yazın artan sıcaklıklarla birlikte araçların içerisinde bunalmamak ve temiz bir hava solumak için filtrenin temiz olması, klima gazının doluluğundan emin olunması ve kayış gerginliğinin doğru sağlanması şarttır. Ayrıca bu bakım yakıt tüketiminin artması veya azalması ile de doğrudan etkilidir.

 

Sıcak yaz günlerinde konforlu bir şekilde seyahat etmemizi sağlayan klimaların hayatımızdaki önemini kim inkar edebilir ki? Klima sayesinde araçların içinde rahatsız olmadan ve trafik eziyet haline gelmeden yolculuk yapabiliyoruz. Yazın tam ortasında aracınızın kliması bozulsa gerçekten çok zor durumda kalırdınız değil mi? Ama bundan daha önemli bir nokta var araç klima bakımı yapılmazsa araç içindekiler için tehlikeli bir durum oluşturabilirler. Bu sebeple araç klima bakımı çok önemlidir.

 

Altı ayda bir aracınızın klima gazını mutlaka yetkili serviste kontrol ettirmelisiniz. Gerektiğinde klima gazı değiştirilmelidir ama değiştirilen klima gazı aracınızın klimasıyla uyumlu olmalıdır. Kış aylarında araçlarda klima kullanımı azalır, yaz geldiğinde ise kışın kullanılmayan klima yoğun olarak çalışmaya başlar bu da bir süre sonra sorun yaşamanıza sebep olabilir. Bu yüzden yaz ve kış aylarında araç klima bakımı ihmal edilmeden yapılmalıdır. Kış aylarında da klima çalıştırılmaya devam edilmelidir. Ancak araç klimanız için ilk yapmanız gereken çok basit bir önlem vardır, aracınızı çalıştırırken ve stop ederken klimanız mutlaka kapalı olmalıdır. Önce klimanızı kapatın daha sonra aracınızı çalıştırın veya aracınızı stop ettirin. Araç klimalarında zamanla toz birikmesi aynı zamanda bakteri üremesine de sebep olacağından araç klimanız için dezenfeksiyon spreyi kullanabilirsiniz, araç klima bakımı aynı zamanda sağlığınız için bir önlemdir. Sonrasında hem maddi açıdan hem de sağlık açısından problem yaşamamak için gerekli araç bakımlarınızı aksatmayınız.