ARAÇ NASIL YIKANMALIDIR


Araç Nasıl Yıkanmalıdır

Araçların temiz ve bakımlı görünmesinde en büyük pay sahibi hiç süphesiz düzenli aralıklarla ve doğru yapılan yıkama işlemidir. Aksi taktirde hem istediğiniz görünümü yakalayamaz hem de aracın boya başta olmak üzere pek çok aksamına zarar verirsiniz. Araç yıkamada en çok dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan fırçanın yumuşaklık derecesi ve tercih edilen sabunun cinsidir. Bi kere bulaşık deterjanı vari temizleyiciler araçlar için hiçte uygun olmayan boyanın yapısını değiştiren objelerdir. Bunun için çamaşır suyu, yüzey ovucuları, matik deterjan ve bulaşık deterjanları kullanılmamalıdır. Bu iş için özel olarak üretilen oto şampuanları mevcuttur ve yıkamada bunlar tercih edilmelidir. Yıkandığı saatte son derece önemlidir.

 

Güneş ışığının dik geldiği öğle saatleri bunun için hiç uygun değildir. sabah ve akşam saatleri tercih edilmelidir. Yumuşak bez ve fırça da sizi pek çok dertten kurtarmak için en idela seçeneklerdir. Yıkamaya jantlardan ve lastiklerden başlamalı, burada bulunan toz ve çamurlar akıtılarak fırça vasıtası ile boyaya ulaşarak zarar vermesi engellenmelidir. Ve olmazsa olmaz son da kurulama işlemidir hem paslanma ve çürümenin önüne geçmek hem de oluşabilecek lekeleri ortadan kaldırmak için mutlaka kurulama işlemi ile tamamlanması gerekir. Araç temizliğinde en bilinen yöntem elbette ki aracı yıkamaktır. Çünkü biliriz ki araçlarımız en iyi yıkayarak temizlenir. Ancak göründüğünden daha hassas bir iş olan araç yıkama, oldukça dikkat isteyen ve pek bilinmese de kuralları olan bir iştir. Araç temizliğinde yapılması gereken ve yapılmaması gereken bazı şeyler vardır.

 

Araç nasıl yıkanmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir konusunda da bir kaç püf nokta uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Araç nasıl yıkanmalıdır sorusu için bazı önemli bilgiler verilebilir. Bunların başında aracın güneş ışığında yıkanmaması gerektiğini söyleyebiliriz. Güneş ışığı aracınızın köpüklü ve ıslak olması sebebiyle boyalarının kalkmasına sebep olabilir. Bu nedenle aracınızı sabah ya da akşam saatlerinde yıkarsanız daha uygun olacaktır. Aracınızı, araç yıkamak için uygun olan şampuanlarla temizlemelisiniz. Aracı çizebilecek ya da içerisinde nokta partiküllerin bulunduğu köpürtücülerle yıkarsanız yine aynı şekilde boyada hasar görebilirsiniz. Araç nasıl yıkanmalıdır konusunda önemli olan bir diğer madde de su sıcaklığıdır. Aracınızı yıkadığınız su ılık olmalıdır. Çok soğuk veya çok sıcak sular aracın dışına zarar verebileceği gibi teknik aksamına da zarar verebilir. Aracın köpüklü haldeyken uzun süre ıslatılmadan bırakılması da tavsiye edilmemektedir. Bu konuya da dikkat ederek aracınızı sıklıkla ıslatmalısınız. Bu şekilde temizlediğiniz aracınıza son dokunuş olarak cilasını sürmelisiniz. Yılda iki kez cilalanması aracınızın boyası için uzmanlar tarafından önerilmektedir.