ARACINIZA BAHAR BAKIMI NASIL YAPILIR


Aracınıza Bahar Bakımı Nasıl Yapılır

Değişen hava insanların nasıl bulundukları durumu değiştiriyorsa ısınan havalarda aracınızın durumunu değiştirmektedir. Gerekli olan her türlü bakım ve onarım sizlere sorunsuz bir tatil ya da yol keyfi sunar. Hiç kimse yolda herhangi bir nedenden dolayı kalmak istemez. Ama yaptırılmayan veya gereksiz bulunan bakım ve onarım sizleri yarı yolda bırakabilir. Aracınıza bahar bakımı nasıl yapılır; yavaş yavaş güzelleşen havalar sıcaklığı da yanında getiriyor. Gelen sıcaklar gerek motora gerek lastiklere gerekse de filtrelere zarar vermekte olup yapılmadı zamanlar sizlere çok masraf çıkartmaktadır. Aracınıza bahar bakımı nasıl yapılır; ısınan hava ile birlikte motorun ısısı da artar. Bu nedenle yağ kontrolü yapılmalı ve bu doğrultu da ayarlanması gerekmektedir.

 

Lastiklerin hava basıncının mevsimlere göre ayarlanması gerekmektedir. Azalan ya da çok şişen hava basıncı, tam elverişli olmayan bir sürüşe neden olmaktadır. Aracınıza bahar bakımı nasıl yapılır; silecekler için donmayı engelleyici özellikli antifrizli sular yerine yağ çözücü olan yazlık su kullanılmalıdır. Yağ, polen ve de hava filtresi değiştirilmeli, klimanın zamanın yaklaşmaya başlaması ile birlikte klima bakımı da yaptırılmalıdır. Fren ayarları direksiyon ayarları kontrol edilip gerekli olan bakım ve onarım yaptırılmalıdır.

Lambalar için gerekli olan temizliği yapınız ve pis görülen tam aydınlatmayan lambaların iç tarafını açtıktan sonra temiz bir bez ile iyi bir şekilde temizleyiniz.

Aydınlatma lambalarının daha ileriyi aydınlatması için gereken temizliğe önem veriniz.

Bahar ayları ile birlikte değişen insan kimyası ile doğru orantılı olarak araçların donanım ve sistemlerinde de bir takım değişiklikler meydana gelir farklı bakım ve önlemlere ihtiyaç duyar, işte bunlardan bazıları şöyledir;

Isınan havalarla birlikte motorun ısısı da değişir, bu nedenle de yağ kontrolünün yapılması ve bu doğrultuda ayarlanması gerekir.

Lastiklerin hava basıncının kontrol edilmesi ve mevsimsel faktörlere göre doğru ayarlanması gerekir Silecekler için kışın koyulan ve donmayı engelleyen antifirizli suların yerini içinde yağ sökücü özellik bulunan yazlık su seçeneği tercih edilmelidir

Yağ, hava ve polen filtresi değiştirilmeli, klimanın kullanılacağı günlerin yaklaşılması ile birlikte klima bakımı yapılmalıdır.

Fren ve direksiyon hidrolikleri kontrol edilmeli, bakım ve ayarlanmaları yapılmalıdır.