HAVA FİLTRESİ BAKIMI


Hava Filtresi Bakımı

Hava Filtresi; Motor içerisinde ki pistonların hareket edebilmesi için gerekli olan yanma ve patlama işleminin gerçekleşmesinde ihtiyaç duyulan oksijen yani havanın tedarikini sağlayan motor aksamıdır. Motora giren havanın temiz ve kurumsuz olması hem performans hem de motor ömrü açısından çok önemlidir bu nedenle hava ile birlikte giren partiküllerin ve diğer zararlı unsurların egale edilmesi hayati önem taşır. Elbette ki bunu sağlayan da Hava filtresidir.

 

Bu nedenle temiz olması ve belirli periyotlarla değiştirilmesi son derece önemlidir. Hava Filtresi Ne Kadar Sürede Değiştirilmelidir? Sorusunun cevabı ise aracın kullanıldığı güzergahların özelliklerinde saklıdır. Toz, duman, karbondioksit ve hava kirliği miktarı değişim sıklığı yada aralığında belirleyici rol oynamakla birlikte süre genellikler beş ile on bin kilometre arasında değişkenlik gösterir. Hava Filtresi Bakımı Nasıl Yapılır? Sürücülerin bizzat yapabilecekleri işlemlerdendir. Filtreler sık sık kontrol edilmeli, zamanı geldiğinde değiştirilmeli, eğer imkan var ise tazyikli hava ile içten dışa basınçla buradaki tozların transferi sağlanmalıdır. Elbette ki tavsiye edilen; işinde uzman bir usta tarafından günün de profesyonelce yenilenmesidir.

 

Hava filtresi yakıtın temiz havayla birleşmesini ve motor gücünün artmasını sağlar. Aracınızın daha az yakıt tüketmesi için hava filtresi bakımı oldukça önemlidir. İster kağıt bazlı normal bir filtre ister pamuk ve sünger bazlı bir filtre olsun her ikisi için de bakım oldukça önem teşkil eder. Eğer hava filtresi bakımını ihmal ederseniz araç motorunuzun ömrü kısalır ve performansı gittikçe azalır. Aynı zamanda kirli hava filtresiyle yakıtınız yeterince oksijenle buluşamayacağı için yanmadan egzosdan çıkacaktır ve sizin için oldukça maliyetli bir yakıt masrafına yol açacaktır. Tümbunların yanında araçtaki sürüş konforunuz azalacak ve rahatınız kaçacaktır. Bu gibi olumsuzluklara sebebiyet vermemesi için hava filtresi bakımı ihmal edilmemelidir.

Hava filteresi bakımı bir kaç aşamadan oluşur. Öncelikle filtre temizleyici spreylerle ıslatılarak kirin akması beklenir. Bu süre oldukça kısa olacaktır. Yaklaşık 5 dakikalık bir beklemenin yeterli olacağını söyleyebiliriz. Kirin tamamen aktığından emin olduğunuzda – ki bu süre bazı durumlarda uzayabilir – filtrenizi soğuk suyla yıkamaya başlayın. Bu işlem sırasında suyu en kirli olan taraftan başlayarak tutmalısınız. Durulama suyu kireçli veya kirli olmazsa daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Tamamen durulanan filtrenizi kendi kendine kurumaya bırakın. Asla kalorifer peteği ve sıcak yüzeylere maruz bırakmayın. Bu filtreye ciddi zararlar verir. Tamamen kuruyan filtreye son olarak yağlama spreyini sıkın ve tamamen yağ rengini alana kadar işleme devam edin. Hava filtresi bakımı bu aşamadan sonra bitmiş olacak.