KIŞ BAKIMI AYRINTILI BİLGİ


Araçlarda yazlık ve kışlık bakım olmak üzere iki kısım bakım yapılması gerekmektedir. Özellikle kışlık bakımda gerçekleştirilen aracın yağı, filtreleri, silecekleri, hortumları, bujileri, akü ve de lastiklerin kontrol edilmesi büyük ölçüde önem farz ediyor. Bilhassa kışlık bakımının yapılmaması durumunda aracınıza büyük zarar verebiliyor. Kışın sabahları arabanızın kış bakımı  diye araştırıp yapmadıysanız aracınız çok geç ya da hiç çalışmayabilir. Aracınızın motorunu antifriz koyulmadığı zaman soğuk havalarda motorun suyu donabilir. Isının 7 dereceden daha altlara inmesi durumunda kış lastiklerinin mutlaka takılması gerekiyor. Basit bir bakım normalde size 200-300 lira gibi bir paraya patlarken yaptırmadığınız zaman bu para 4-5 bin liraya kadar çıkabilmektedir.

 

Arabanızın kış bakımı  mutlaka öğrenin. Kışlık bakımı olmayan araçta performans düşüklüğü, çok yakıt harcama tam verimlilik elde edememe gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Gerekli olan bakım yapıldığı durumlarda aracınız size daha keyifli bir sürüş, daha az yakıt tüketen, daha temiz bir araç kokusu sunmakta olup bu sağlığınız açısından da önem kazanmaktadır.

 

Arabanızın kış bakımı;ile ilgili aracınızın yetkili bayisine göndererek hem fazla para vermekten kurtulursunuz hem de aracınızın ömrünü uzatmış olursunuz. Kışın kullandığınız tekerlekleri de nisan ayın da yazlık olanlar ile değiştirmelisiniz. Belirli yıl ömrü olan tekerleklerin de ömrünü uzatabiliriz. Kışın kullandığınız lastiğin kötü ve dirençsiz olmasının sizi virajlarda savurabileceğini unutmamak gerekir.