LASTİK ÖMRÜ NASIL UZAR


Lastik Ömrü Nasıl Uzar

Yol tutuşu ve konforunda büyük pay sahibi olan lastikler maddi anlamda oldukça külfetli, yüklendiği misyon ile de hayat kurtarıcıdır. Hem iyi bir performans hem de uzun süreler dayanımı için yapılması gereknleri bilmek şarttır. Bunun için yapılması gereken birden fazla iş vardır. Bunlar Ne Mi?

 

Lastiğin Hava Basıncının Ayarlanması; bunun düzgün ayarlanmaması telafisi olmayan hata ve hasarlara neden olabilir. Hem sürüş zevkini azaltır hem de gereksiz aşınmalara sebep olur. Bunda kriter üretici firmanın ön gördüğü basınç rakamlarıdır.

 

Spot; Basınç ne yüksek ne de alçak olmalıdır. Çünkü fazla basılan hava taban merkezinde çevresel ve düzensiz aşınmaya sebep olurken düşük oran daha kolay yıpranmasına ve ömrünün azalmasına sebebiyet verir.

 

Rot ve Balans Ayarının Doğru ve düzenli aralıklarla yapılması;  Rot ayarının bozuk olması durumunda aracın süspansiyonu zarar görürken lastiklerin de ömrünü kısaltır. Aynı şekilde balans ayarı da lastik ve jantların zarar görmesine neden olurken sürüş esmasında da zıplama ve yalpalamaya yol açar.

 

Sürüş Hızı; Yüksek performans yani hızlı araçlarda aşınma ve lastiğin yıpranması daha da kolay olur. Bunun nedeni de artan ısınma ve bununla birlikte sürtünmedir. Lastiğinin daha uzun süre dayanmasını isteyen sürücülerin çok yüksek hızdan kaçınması gerekir.

 

Lastik ömrü nasıl uzar; doğru hava basıncını bulmak için periyotlar halinde ayda bir veya iki

kere olmak suretiyle kontrol edilmeli ve aracınızın üreticisi tarafından belirlediği değere uygun

nitelikte olmalıdır. Bu değerleri sürücü kapısının kolonunda bulabilirsiniz. Lastiklere uygun

olmayan hava basınç değerleri lastiklerinizi garanti kapsamından çıkararak ve de siz tarafından

kaynaklanan düzensiz aşınma ve taban kırma gibi arızalara neden sebep olmaktadır.

 

Lastik ömrü nasıl uzar; rot ayarı mekanik anlamda önemli olsa da lastikler ve süspansiyon içinde önem arz etmektedir. Rot ayarı sağ ve sol tekerleklerin birbirine paralel olarak hareket etmesine olanak sağlar. Rot ayarının yapılmış olması lastiklerinizin ömrüne uzatmakla kalmaz sizin ve sevdiklerinizin daha iyi bir yolculuk yapmanızı mümkün kılar. Diğer taraftan rot ayarının bozuk olması yakıt performansını düşürür. Balans ayarı da jant ile lastiğin tam uyuşması için önemli bir etken olup ufak tefek sarsıntılarda aracınızda herhangi bir değişme olmaması yönünden de etkili bir faktördür.

 

Lastik ömrü nasıl uzar; agresif araç kullanımı tekerlerin aşınma hızını da tetikler. Trafikte daha sakin olmak lastiklerin ömrünün uzamasında etkilidir. Bunun yanında bulunduğunuz muhitteki hava koşulları, nem oranı vesaire de lastiklerin aşınmasında büyük yer tutar. Bunu minimum seviyede tutmak için de iklim şartlarına uygun lastikler kullanılması önerilir. Ayrıca aracın işlevine uygun lastikler seçmek de önemlidir. Lastik boyutlarının yük ve hız endeksine uygun olması gerekir.