OTOMATİK ŞANZIMAN BAKIMI


Otomatik Şanzıman Bakımı

Manuel ve otomatik olmak üzere iki farklı seçeneğe sahip olan, özellikle yeni nesil araçlarda kullanılan otomatik türevi ile kullanıcı hatalarını en aza indirmeyi ve kaza riskini azaltmayı amaçlayan şanzıman düzeneği tam ve yarım otomatik olmak üzere de kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Manuel seçeneğine göre araç kullanımını daha kolay ve konforlu kılan, motordaki gücü tekerleklere taşırken debriyaja ihtiyaç duyan diğer çeşidinden farklı olarak tork dönüşümü yapan yağ içerikli bir sistem aracılığıyla halleden ve tekerleklere gücü bu şekilde aktaran otomatik şanzıman sistemlerinin kusursuz işleyebilmeleri ve sorun çıkartmamaları için belli aralıklarla bakımının düzgün yapılması gerekirAracın markasına ve performansına göre değişen periyotlarda yapılması gereken bakımında makul süre iki, yıl kilometre birimi ise 40000 dir. Bu durumda beklenen şey şanzıman yağının kontrol edilmesi ve zamanı geldiğinde bu yağın değiştirilmesidir. Çok zor olmamakla birlikte otomobili ile ilgilenmeyi seven hatta büyük zevk alan sürücülerin yapabileceği kadar kolay olan bakım ve yağ değişiminde servis seçimi de daha farklı ve güvenli bir alternatiftir.

 

Kolay ve rahat bir sürüş için otomatik şanzıman tercih ettiniz ve tüm dikkatinizi yola vererek vites değiştirmekle de ilgilenmeden bir yolculuk yapıyorsunuz. Ancak bu rahat ve konforun devam edebilmesi için otomatik şanzıman bakımı belirli sürelerde tekrarlamanız gerekiyor. Otomatik şanzıman bakımı için kolay kurallar ve püf noktalara hakim olursanız bu iş oldukça rahatlıkla ilerler. Burada en önemli olan olgu yağ değişim zamanıdır. Eğer otomatik şanzımanlı bir otomobile sahipseniz yağ değişim zamanlarına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yağ bozularak şanzıman istediğiniz performansı vermeyecektir. Genel olarak 40.000 km’ de ya da 2 yılda bir yapılması gereken bakımlar aslında her arabanın kendi kitapçığında araca özel olarak belirlenmiştir. Bu süreler dikkate alınarak şanzıman filtresi ve yağı değiştirilirse otomatik şanzıman bakımı büyük ölçüde tamamlanmış olur.

 

Otomatik şanzıman bakımı hemen hemen herkesin yapabileceği bir iştir. Eğer bu tarz uğraşları seviyorsanız yağ değişimini kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak öncelikle bu işi profesyonelce yapan kişilerden öğrenmeli ve sorunsuzca uyguluyor olabilmelisiniz. Otomatik şanzıman bakımı konusunda aslında kullanıcılar arasında ve profesyoneller arasında görüş ayrılıkları da vardır. Kimi bakım yapan yerler otomatik şanzıman bakımı sırasında yağ değişimine gerek kalmadığını savunurlar ve bu değişimi yapmazlar. Ancak yağ değişiminden önce ve sonra kullanıcılar araçlarında olumlu yönde büyük değişiklikler olduğunu da söylerler. Bu sebeple otomatik şanzıman bakımı yaptırırken mutlaka aracınızın kitapçığına göz atın ve gerekli sürelerde aracınızın yağının değiştirilmesi gerektiğini bakım servislerine bildirin.