OTOMOBİLİNİZİN YAZ BAKIMI NASIL YAPILIR


Otomobilinizin Yaz Bakımı Nasıl Yapılır

Yaz deyince hepimizin aklına ilk gelen şey tatildir hiç şüphesiz. Kışın rehavet ve bunalımını üzerimizden atma, dinlenip, enerji depolayarak yeni döneme daha zinden girmek için büyük bir fırsat olan tatillerin kusursuz olması için en önemli unsur arabalarımızdır. Bizi güvenli ve konforlu bir şekilde istediğimiz yere ulaştırmak için uzun mesafeler kat eden bu önemli unsurların yazlık bakımlarını zamanında ve doğru bir şekilde yapmalıyız ki tatilimiz bir kabusa dönüşmesin. Bunun için yapılması gerekenler;

 

* Isınan havalar ve kat edilen mesafelerin artması ile birlikte mutlaka gerek görülen firen ayarlarının yapılması

* Hem güvenlik hem konfor hem de lastiklerin ömrü için rot ve balans ayarlarının yapılması

* Isınan hava ile birlikte daha akışkan hale gelen ve incelen yağın kontrol ederek değişim yada ilavelerinin yapılması

* Üretici firmanın yaz ayları için uygun gördüğü lastik basıncının ayarlanması

* Tozun daha yoğun olduğu yaz aylarında motor performansı için büyük önem arz eden hava filtrelerinin sık sık temizlenmesi, zamanı geldiğinde değiştirilmesi.

* En çok ihtiyaç duyacağımız klimaların kusursuz çalışabilmesi için gerkli bakımın, polen filtrelerinin temizliğinin yapılması, yaz ayları geldiğinde en çok dikkat etmemiz gereken noktaların başında gelmektedir.

 

Hızla yaklaşan bahar ayına neredeyse girmiş bulunmaktayız. Bu da yazın habercisi olarak bizlere aslında bir şeyler fısıldıyor. Otomobilinizin yaz bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeniz aslında sizi fazla masraftan kurtaracak. Peki, nasıl yapacağız; kullandığımız araç mesafesinin artması durumunda mutlaka yapılması gereken fren ayarları. Daha rahat ve konforlu bir yolculuk için tabi ki de rot ve balans ayarlarının yapılması lastiklerin ömrü açısından önem teşkil ediyor.

 

Otomobilinizin yaz bakımı nasıl yapılır; daha da ısınan hava ile birlikte koyuluğunu kaybeden ve daha akışkan olan yağ kontrolü değişmesi ve kontrolü de oldukça önemlidir. Sizin arabanızın firması tarafından belirlenen lastik basınç ayarı yapılmalıdır. Motor performansını etkileyen toz ve pisliğin önüne geçilmesi için hava filtrelerinin sık sık değiştirilmesi ve yeri geldiğinde değiştirilmesi de önem arz etmektedir.

 

Otomobilinizin yaz bakımı nasıl yapılır; yaz aylarında en fazla ihtiyaç duyacağınız klimanın da gerekli olan bakımı polen, sis, pislik, koku açısından dikkat etmemiz gereken unsurlardan. Yazınsürekli olarak sıcakta duracak olan aracımızın soğutma sistemi de yılda iki kere de olsa boşaltılıpgüzel bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Motorunuz tamamen soğuk olmadan radyatör kapağını açmayınız. Bagaj tarafında motorunuzun yağ azalmasını önlemek için biraz yağ depolama yapınız. Eskilastikler ile yola çıkma hatasına düşmeyiniz. Lastik basıncınızı ayda bir kontrol ettiriniz. Lastiklerin yerlerini mutlaka değiştirmeliyiz; arkadakileri öne öndekileri de arkaya almalıyız.