POLEN FİLTRESİ BAKIMI


Polen Filtresi Bakımı

 Polen Filtresi Bakımı

Soğuk kış aylarının yerini yavaş yavaş gelen ilkbahara bırakmaya başladığı şu günlerde kışın aracınızın havalandırma sistemine zarar vermiş olabilecek araba dumanı, toz, toprak, polen, spor gibi havalandırma sisteminizin çalışma gücünü aksatacak birikmiş olan toz yığını ve pislikleri temizleyerek aracın kabininin ısıtma, soğutma, havalandırma sisteminin bakımını yaparak polen filtresi bakımı sağlığınız açısından korumuş olursunuz. Araç kabininin hava kanalları filtresine sık sık iyi bir temizlik yapılmalı ve belirli zaman aralıklarında değiştirilmelidir.

 

 

2000 model veya daha yeni bir aracınız var ise büyük oranla kabini hava filtresiyle donatılmıştır. Pek çok sürücü hava filtresinin olup olmadığını bilmiyor. Hatta bakımını bile bilmedikleri için tam temizlenmeyen havayı solumak zorunda kalabilirler ve bu da sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Aracınızda kabin hava filtresinin olup olmadığını aracınıza ait el kitabından öğrenebilirsiniz. Polen filtresi bakımı sayesinde kötü kokularında önüne geçmiş olusunuz.

 

Özellikle 10 bin ya da 15 bin km yaptıysanız mutlaka ama mutlaka polen filtresi bakımı yaptırın ya da hiç olmaz ise yılda iki kez değiştirin. Polen filtreleri 2 kısma ayrılır. Bunlardan birincisi düz polen filtre olup; filtrenin içerisine girmek isteyen toz, polen ve buna benzer kir ve pislik yapıcı maddeleri engeller. 2.'si ise aktif karbon filtre olup diğer özellikten farklı olarak içindeki karbon sayesinde bünyeye zararlı gazların araç içine girmesini engeller.