TATİL DÖNÜŞÜ BAKIMI


Tatil Dönüşü Bakımı

Arabanızın tatil dönüşü bakımı, uzun ve keyifli bir tatilin ardından sizler için koşturan aracınızın bakımını düşünmek gerekli olan bakımı yapmak, aracınızın sürüşü ve uzun ömürlülüğü açısından gerekli görülen bir durumdur. Yeterince yorulan bünyeniz için tatil yapıyorsunuz, peki bunu aracınız da hak etmiyor mu? Özellikle frenler konusunda dikkat en önemli şartlardan bir tanesidir. Hidrolik seviyesi depo ağzından 1,5 cm aşağı da olmalıdır. Frenlerde eskiye yönelik bir değişme hissederseniz mutlaka servisinize bir gösterin. Arabanızın tatil dönüşü bakımı, tatile çıkmadan önce motorunuzun yağ seviyesini kontrol etmiş olabilirsiniz ama tatiliniz bittikten sonra motor yağ kontrolü yapmanızda fayda olacaktır.

Motor yağı eskimiş veya değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Motorunuz çalışma ısısına geldikten bir 5 km yol yaptıktan sonra aracınızı düz bir yerde stop edin ve 1 veya 2 dakika bekleyin. İlk yapacağınız şey yağ çubuğunu çıkarıp temizlemek. Temizledikten sonra tekrar sokun ve çubuğun alt seviyesinde yağ olduğunu gördüğünüz zaman yağ ekleyebilirsiniz. Arabanızın tatil dönüşü bakımı, az benzin yapmak istiyorsanız hava filtresinin temiz olmasına özen göstermelisiniz. Yapısı gereği olan ülkemizde toprak, toz, çamur ve kirli havalar filtreyi tıkamaktadır.Biz bu hava filtresini temiz tutup olmazsa yerine yenisini almalıyız. Tatil boyunca arabanız gerekli olan ilgiyi görmez ve yol boyu giderken her türden pislik arabanıza yapışıp kalabilir. Bunun için arabanın iyi bir yıkanmaya ihtiyacı vardır.Nasıl ki uzun yolculuklara çıkmadan güvenlik ve konfor için yapılması gereken önceliklerdense, tatil yada uzun yolsulukların dönüşünde de aynı mecburiyet geçerlidir. Çünkü sıcakta yada soğukta büyük mesafeler kat edilmiş olan araçların yeni başlangıçlarda sorunsuz yer alması için bu şarttır.

Öncelikle güvenliğimiz için son derece hassas bir o kadar da önemli olan firenlerin bakımı gelmelidir. Hidrolik seviyesi kontrol edilmeli her hangi bir sorun gözüküyorsa servise götürülerek telafi ettirilmelidir. Motor yağının kontrol ve bakımı da bir diğer önemli unsurdur. Fren insan hayatı için ne ifade ediyorsa, yağ ve yağlama sistemi de motorun ömrü için aynı anlama gelmektedir. yağ seviyesi kontrol edilmeli, değişme zamanı gelmiş ise mutlaka yenilenmeli, filtreleri temizlenmeli yada değiştirilmelidir. Bununla doğru orantılı olarak hava filtresinin bakımı ve yenilenmesi de atlanılmamalı, yollar boyunca pek çok olumsuz doğa şartına maruz kalmış olan hava filtresi sistemleri hak ettiği temizlik ve bakımı görmelidir. Tabi bir de temizlik olayı vardır hem içi hem de dışı büyük ölçüde kirlenmiş olan araçlar doğru yıkama teknik ve elemanları kullanılarak temizlenmelidir. Çünkü otomobillerin kaportasının çürümesinde en büyük pay sahibi yol ve asfaltlardan kopaarak kaportaya yapışan; toz, çamur ve diğer unsurlardır. Bundan sebep temizliği ihmal edilmemelidir.