YAĞ VE YAĞLAMA SİSTEMİ ARIZALARI


Yağ ve Yağlama Sistemi Arızaları

Motor performansı ve ömrü için tartışmasız en önemli unsur; yağ ve bu yağın görevini yapmasını sağlayan yağlama sistemleridir. Geçmiş yıllarda çok da fazla alternatifi bulunmayan ve tek seçenek olarak sunulan yağlar, bu gün sentetik, yarı sentetik, ultra sentetik gibi pek çok başlık altında kullanıcıların ve üretici firmaların tercihlerine sunulmakta, motorun performansının ve ömrünün arttırımında doğrudan rol oynamaktadır. Yağlama sistemlerine gelince; yağ pompası ve yağ filtresini kapsayan ve görevi motorun içerisinde ki parçalar çalışırken ihtiyaç duyduğu yağı göndererek aşınmasını engellemek olan aksamlardır.

 

Misyonu bu denli güçlü ve önemli olan bu sistemlerin arızalanması durumunda ortaya çıkacak olan problem de bir o kadar büyük ve geri dönüşü imkansız sonuçlara yol açan cinsten olmaktadır. Yağ Sistemi arızalarını; yağ borularının ve kartelin delinmesi, yağ filitresinin patlaması ve yağ pompasının arızalanması olarak pek çok başlık altında inceleyebiliriz. Bu arızaların sebep olduğu sonuçlara gelince; bir araç için problemin en büyüğü olan motorun kilitlenmesi yani halk arasındaki tabiri ile yatak sarma ğroblemi ortaya çıkar ve bu durum da ağır bir revizyon gerektirir.

 

Bu tür sonuçlarla karşı karşıya kalmamak için yapılması gereken en önemli şey yağ lambasının sık sık kontrol edilmesi ve yağ değişim periodlarına muntazam şekilde uyulmasıdır.

 

Motorun çalışması için ve motor performansını istenen oranda gösterebilmesi için gerekli olan motor yağıdır. Motor yağı, yağlama sistemi sayesinde görevini yerine getirir. Araçlarda motor performansını sağlamak için çeşitli yağlar müşterilerin ve üreticilerin tüketimine sunulmuştur. Bu yağlar yağlama sistemiyle motorun aşınmadan çalışması için sistem tarafından kullanılır. Motor birbirine sürterek çalışan parçalardan oluşur, motorun çalışmasında aşınma meydana gelir ve bu aşınma sonucu oluşan boşluklar motor yağı sayesinde telafi edilir. Yağlama sistemi dediğimizde ise yağ pompası, yağ boruları ve yağ filtresinden bahsediyoruz.

 

Araçlarda karşılaşılan arızalardan biri de yağ ve yağlama sistemi arızalarıdır. Aracınızda bulunan yağ göstergesini sık sık kontrol etmeniz durumunda olası bir arızayı daha önceden fark edebilirsiniz. Yağ ve yağlama sistemi arızası ne yazık ki basit arızalar olarak karşımıza çıkmazlar, büyük problemlere yol açan aynı zamanda da masraflı arızalardır. Bu arızalar, yağ boruları ve kartelin delinmesi, yağ filtresinin patlaması, yağ pompası arızası gibi problemlerdir.

 

Yağ göstergesinin sık sık kontrol edilmesi ilk almanız gereken önlemdir ama daha da önemlisi yağ değişiminizi mutlaka zamanında yaptırmanızdır. Kullandığınız yağa göre bu değişim süreleri farklılık gösterebilir ama zamanında değişim yapmazsanız yağ ve yağlama sistemi arızası sizin için kaçınılmaz olur bu da motorun ömrünü azaltır. Yağ değişim zamanı gelmeden de zaman zaman yağ çubuğunu da kontrol ederek yağın azalıp azalmadığını kontrol edebilirsiniz, olası bir problemi de bu şekilde engellemiş olursunuz.