YAKIT ARIZASI


Yakıt Arızası

Benzinli motorlarda iki, dizel motorlarda ise tek çeşit olan yakıt donanımının görevi; motora gidecek olan benzin ve motorini yanma odalarına orantılı bir şekilde taşımaktır. Benzinli motorlarda karbüratör ve enjektör, dizeller de ise yalnız enjektör sistemi vardır.Karbüratör Arzası; Hava ve benzin karışımının orantısız olması durumunda ortaya çıkan ve araçta fazla yakıt tüketimine, aracın düzensiz çalışmasına hatta çalıştırılamamasına sebep olan arıza çeşididir. Servise götürülüp karbüratör ayarı yapılmalıdır.

 

Yakıt Filtresi Arızası; Zamanında değiştirilmeyen yada kalitesiz yakıt tercihinden dolayı tıkanmış filitre gözeneklerinin sebep olduğu ve yakıtın orantısız gönderimine sebep olan bir arıza türüdür. Araç çekişten düşer ve motor tekler. Sürücü kendisi bu filtreyi değiştirip temizleyebildiği gibi servise de götürebilirEnjeksiyon Arızaları; Enjektörlerin aşınması yada kirlenmesi sonucu ortaya çıkan ve püskürtme sorunu olarak meydana gelen bu arıza sonucunda yakıt tüketimi artar, sabahları çalışma sorunu yaşar ve performansı düşer.

 

Yakıt Pompası Arızası; Depodaki yakıtı enjektörlere gönderen motor sistemidir. Elektrikli ve mekanik olmak üzere iki farklı seçeneğe sahiptir. Arızalanması durumunda yakıt motora gidemez yada sorunlu gider bu da aracın çalışmaması, teklemesi gibi sorunlara yol açar.Araçlarda karşılaşılan arızalardan biri de yakıt arızası olarak karşımıza çıkar. Araçlardaki yakıt sistemi belli oranlarda yakıt ve havayı motora iletir. Yakıt kaynaklı arızalarla karşılaşmamak için bazı noktalara çok dikkat etmek gerekir. Aracınıza uygun yakıtı kullanmak bunlardan ilkidir. Araca uygun yakıt kullanmadığınız zaman arızaya davet çıkarırsınız. Motorun çalışması yakıtın türüne bağlıdır, doğru yakıt sağlam motor çalışması anlamına gelir.

 

Yakıt sisteminin parçalarını bilmek de arızaların nelerden kaynaklı olabileceğini tahmin etmenizi sağlayabilir. Örneğin yakıt pompası, yakıt pompasının elektrik bağlantısındaki arıza yakıt arızası olarak karşınıza çıkabilir. Yakıt pompanızı değiştirirken yakıt filtresi ve süzgeci de değiştirilmelidir. Temiz yakıt için mutlaka bu değişim gereklidir. Bu değişimi aracınız bir kilometreyi yaptıktan sonra da yapabilirsiniz. Yakıt filtresi eğer kirlendiyse motoru çalışırken teklemeye başlar. Karbüratör ayarı da yakıt sistemi için önemlidir, ayarı kontrol ettirmelisiniz. Eğer aracınız gereğinden fazla yakıt tüketiyorsa bu da egzoz dumanından anlaşılabilir.

 

Aracınızdaki yakıt seviyesi de çok önemlidir. Araçlarda yakıtın azalmasını umursamadan genellikle az yakıtla yani uyarı seviyesinin altında yakıtla yolculuk yapmak bir süre sonra yakıt sisteminde arızalara sebep olabilir.Aracınızın performansında bir azalma gözlemlediyseniz bu da yakıt sistemi ile ilgili olabilir. Yakıt kullanımı veya yakıt sistemindeki problemler aracınızın performansını doğrudan etkiler. Kullandığınız aracın sorun çıkarmadan ve performansında azalma olmadan işlemesini istiyorsanız yakıt arızası olmadan tüm bakımlarını yaptırmalı ve mutlaka doğru yakıt kullanmalısınız.